Historie

Oddíl lyžování – úsek skoku na lyžích při TJ Třinec

Oddíl lyžování TJ Třinec-úsek skoku na lyžích se řadu let věnuje výchově mladých sportovců. Pořádá sportovní akce na mezinárodní i celorepublikové úrovni ve svém domovském areále v nedalekém Nýdku. Zde byl začátkem 20. století vystavěn dřevěný můstek, na kterém se uskutečnily první závody již v roce 1933. Tento můstek byl poté dostavěn a bezplatně převeden Sokolem Nýdek na TJ TŽ Třinec.

Prvním trenérem v našem oddílu, který začal se systematickou přípravou závodníků byl Mikeska Pavel. Po jeho odchodu do střediska vrcholového sportu mládeže, které vzniklo ve Frenštátě pod Radhoštěm se trenérské práce ujali trenéři Lasota Stanislav a Pastuszek Miroslav. Po nelehkých začátcích se v roce 1975 povedlo v Nýdku vybudovat tréninkové středisko mládeže. Svépomocně se postavili dva menší můstky (K 24m –  r. 1979 a K 40m – r. 1983), které umožňovaly trénink skokanů ve věku 6 až 15 let. Tyto můstky byly v roce 2008 rekonstruovány za finančního přispění MŠMT.

Řada závodníků, které tito trenéři vedli, dosáhli velice dobrých výsledků. Náš odchovanec se stal mistrem světa juniorů (Fízek Pavel) a mistrem Československé republiky v kategorii mužů (Fízek Pavel, Raszka Tomáš). I ostatní naši závodníci reprezentovali oddíl na domácích i zahraničních závodech. Startovali ve světovém poháru a v evropském poháru ve skoku na lyžích. Z našeho oddílu se dostalo do středisek vrcholového sportu ve Frenštátě p.Radh. a B. Bystrici přes 30 závodníků. Někteří se zároveň stali reprezentanty, jak v juniorské tak mužské kategorii.

V letech 1994 – 1999 nastal útlum. Nedostatek finančních prostředků, ale hlavně malý zájem dětí o tento sport málem způsobilo zánik oddílu. I přes tyto překážky jsme neustále dělali nábory dětí a pořádali mezinárodní i celorepublikové závody žactva a dorostu.

Po několika letech kdy jsme neměli závodníky ani trenéry, se začátkem roku 2000 trénování ujali noví trenéři. začali se systematickou přípravou 12 nových závodníků ve věku 6 až 15 let.